Zpět na úvod

Hornické muzeum

Home
Úvodní slovoČasté otázkyGalerie
Historie PlanéHistorie dolování v okolíDobývání uranu
Šlikovská mincovna

Úvodní slovo

Štola Ondřej Šlik, ve které se muzeum nachází, byla vyražena koncem 16. stol. v době největšího rozkvětu dolování stříbrných rud v Plané a jejím okolí . O rozkvětu a důležitosti města svědčí i to, že tehdejší majitelé panství a dolů Šlikové měli v Plané svoji mincovnu . Zde razili stříbrné mince.

Štola byla vyražena ručně z jižní strany táhlého návrší, na kterém stojí historické jádro města. Měla ověřit možný výskyt stříbrných rud, které byly v té době s úspěchem dobývány na svazích Bohušova vrchu. Celková délka důlních prací je necelých 200 m a na mnohých místech je dosud dobře patrná přesná ruční práce tehdejších horníků.

Dnes je celý labyrint chodeb zpřístupněn veřejnosti a je v něm instalována expozice rudného hornictví, které je v současné době v Čechách prakticky zlikvidováno. Množství exponátů, tématicky utříděných, působí v podzemních prostorách velmi autenticky.

Prohlídka podzemí trvá cca 1 hod. a průvodci doporučují teplejší oblečení; v muzeu je totiž teplota kolem 10 °C.

Otevírací doba:

Duben, květen a září – soboty a neděle: 10 – 12 hodin, 13 – 16 hodin

Červen - denně mimo pondělí: 10 – 12 hodin,  13 – 16 hodin

Červenec, srpen – denně mimo pondělí:  10 – 12 hodin,  13 – 17 hodin

Poslední prohlídka 45 minut před koncem otevírací doby.

Prohlídka muzea je po předchozí telefonické dohodě možná i mimo řádnou provozní dobu. Telefon: 737 658 320 (česky), 604 877 972 (anglicky, německy). Záznamník 731 923 334.

Hornické muzeum je velmi vhodný cíl školních a jiných výletů, přičemž svojí polohou umožňuje návštěvu spojit s dalšími zajímavostmi v okolí, například návštěvou Mariánských Lázní (muzeum), zámku Kynžvart (stanice pro hand. živočichy), Tachova (muzeum), kláštera v Kladrubech nebo v Teplé a dalších. Výhodou je také velmi dobré vlakové a autobusové spojení do Plané.
Klikněte pro zvětšení...
Josef Ansl, 2003